Головна сторінка » Про Ніжин » Чим зайнятися » Історичні та архітектурні пам'ятки

Історичні та архітектурні пам'ятки

Панорама старого Ніжина

Ніжин — місто України, яке багато в чому зберегло планування та забудову XVII-XVIII ст. і характерні риси свого історичного минулого.
 

За підрахунками фахівців, у місті є до 300 історичних будівель, з яких понад 70 мають велику культурну та історичну цінність. На державному обліку перебуває 6 пам'яток археології, 55 — історії, 12 — монументального мистецтва. На правому березі Остра (урочище «Городок») збереглися сліди курганних могильників і городища періоду Київської Русі. У 2-й половині XVII ст. Ніжин, згідно зі статусом полкового міста, забудовували цегляними спорудами.

Земляні вали, що краями спиралися в береги Остра, ще наприкінці XVIII сторіччя стали затісними для зростаючого міста. Отож коли на початку XIX століття український поміщик князь О.Безбородько почав будувати Ніжинську гімназію вищих наук, місцем для останньої було обрано садибу Безбородьків на правому березі Остра. Річку в межах міста перетворили на канал (1809—1812), береги якого єднав дерев'яний міст, названий згодом Ліцейським.
 
Найдавнішими архітектурними пам'ятками є Миколаївський собор, Благовіщенський собор (1702—1716) та ансамбль грецьких храмів — Михайлівська, Всіхсвятська та Троїцька церкви. Ці храми, а також багато інших культових споруд входять до складу святинь Ніжинськлї єпархії та внесені до пам'яток архітектури, що перебувають під охороною деожави.
 
Крім культових споруд, у місті збереглося чимало пам'яток часів розквіту торгівлі: мальовничі кам'яниці з кованими дверима й віконницями (більш ранні), крамниці з мезонінами й просторими торговельними залами (пізніші), криті масивні рундуки і класицистичні павільйони на широкій базарній площі, де й досі вирує у базарні дні ніжинський ринок.
 
У місті є краєзнавчий музей, картинна галерея, музей ім. М. В. Гоголя, єдиний в Україні комплекс поштової станції XVIII століття (в одному з колишніх флігелів розміщений Музей кінної пошти України), музей древньої і рідкісної книги, будівля аптеки ніжинського грека Михайла Лігди.
 
Також, відвідуючи Ніжин обовязкого потрібно побувати у біля старого корпусу Ніжинського державного університету та у Графському парку.

 
Старий корпус Ніжинського державного університету

Це монументальна триповерхова споруда з фасадом з 12 стрункими білими колонами. Корпус поставлено «покоєм», тобто літерою «П», головним фасадом на схід.

Два триповерхові крила з'єднуються двоповерховим центральним об'ємом з колонадою. Зверху колонади розміщується суцільний балкон. Фланкуючі торці виступають непомітно, а тому будівля сприймається як єдиний масив. Ризаліти увінчано трикутними фронтонами з тонким ліпленням рослинного орнаменту в тимпані. Високі вікна на десять шибок надають споруді холодного й казенного вигляду, який посилюється відсутністю будь-яких архітектурних прикрас на видовжених бічних фасадах. Як за своєю загальною композицією, так і за характером деталей це зразок класичної архітектури.

У 70-х роках XIX ст. над колонадою був надбудований аттиковий поверх, який з'єднав обидва триповерхові крила. Саме у цій будівлі з 1821 по 1828 рр. навчався Микола Гоголь

Гімазія Вищих наук кн. Безбородька в часи навчання М. Гоголя


Миколаївський собор

Миколаївський собор вважається справжнім шедевром української мурованої барокової архітектури козацької доби. Він є "найстарішим і найціннішим" серед інших памяток церковної архітектури у Ніжині. Збудований він у 1655 - 1658 рр., Дослідники називають його "першим кам'яним дивом на Лівобережній Україні".

Будівництво Миколаївського собору здійснювалося під наглядом протоієрея М. Филимоновича. Храм красується на перетиніІ широких Соборної та Ярмаркової площ.

Собор всефасадний, однаковий з усіх чотирьох боків, повернутий водночас до всіх сторін світу, до всіх присутніх на площах. Скільки б ви не йшли під його мурами, він весь ніби повертається навколо своєї осі, залишаючись однаковим і незмінним. Обійти його так само неможливо, як пережити вічність або подолати безкінечність.
 


Благовіщенський собор

Благовіщенський собор - споруджений за проектом московського будівничого Г. І. Устинова. В основі плану собору лежить хрест із рівними за довжиною раменами, на жодному з них немає традиційної півкруглої вівтарної апсиди. Між раменами хреста влаштовано чотири закруглені кутові прибудови. Вони не відділені стінами від внутрішнього простору собору, не типове для подібних споруд барокової доби.

Бані храму поставлено по кутах (а не на раменах хреста), відповідає давньоруським традиціям. Створені спеціальні яруси-лоджії для знаті, відповідає місцевим прийомам побудови храмів. Під склепінням південно-східної бані влаштовано спеціальний майданчик, де певний час зберігали бібліотеку монастиря, вікна цієї юані закладені.

Собор був збудований у період 1702-1716 рр. у стилі бароко з давньоруськмим елементами. Зараз перебуває у стані реставрації
 

Благовіщенський собор

Всіхсвятська церква

Всіхсвятська церква або Храм Всіх святих - побудована у 1782 році на замовлення "Ніжинського грецького братства", на місці дерев'яного грецького храму що існував на цьому місці з 1696 року. Сприяв будівництву цієї церкви гетьман України Івана Мазепи.

Церква будувалась за тією ж схемою, що і ще одна грецька церква міста Ніжина - Михайлівська, але більшою за розмірами. Храм прикрашала найвища у той час чотирьохярусна дзвіниця, яка на жаль на сьогодні втрачена та срібний іконостас. Всі ікони храму були виконані грецькими майстрами.

Церква мала, великі підвали, які збереглися і до сьогодні, в них греки зберігали свої товари. З часом церква перебудовувалась, останній раз у 1805 році. Зокрема храм був прикрешений красивими класичними портиками доричного ордеру, що надало церкві чітких рис класизизму. Спаровані колони несуть антаблемент з трикутним фронтоном, кути центрального об'єму оздоблено тричвертними колонами. Високий, прикрашений ордерною системою з подовдженими, характерними для класицизму вікнами барабан надає інтер'єру храму відчуття простору, посилене рівним та спокійним освітленням. Величі Всіхсвятському собору додає позолочений купол. Храм стоїть на склепіннях які в центрі опираються на кам'яний стовп.

Нині Всіхсвятський храм є другим кафедральним собором Чернігівської єпархії, Української православної церкви Київського Патріархату.

Троїцька церква
Майже впритул до колишнього грецького монастиря розташована Троїцька церква. На її подвіря веде мурована брама з навдивовиж гарними ґратчастими воротами й хвірткою.
Церква була перебудована з однобанного храму наприкінці XIX ст., коли і отримала  риси неокласицизму - з високою дзвіницею під шпилем та вишуканим оздобленням.
 
У 1888 будівлю церкви реставрували. Ця подія увінчена в ажурному написі, закомпонованому в грати огорожі: «При старости Буренко. 1888».

Зараз церква не діє. 
Церква Іоана Богослова
Споруджена в XVIII ст. на колишній Московській вулиці на місці дерев'яної церкви. Особливістю цієї церкви є те, що вона двоповерхова - на першому плверсі знаходилася тепла, зимова церква, на другому — холодна, літня.
 
За об'ємно-просторовим вирішенням вона належить до різновиду тетраконхових будівель. Гарні пропорції споруди підкреслено струнким, пірамідальним силуетом з видовженим світловим барабаном, стриманими оздобами в дусі пізнього українського бароко. Фахівці вбачають у цій пам'ятці риси творчості І.Г.Григоровича-Барського.
 
При церкві діяли парафіяльна школа і лікарня. З балкона Іоанна-Богословської церкви благословив місто і його жителів святий прп. Іоанн Кронштадсьий, коли він відвідав Ніжин. 
 
Пам'ятник ніжинському огірку

Пам'ятник знаменитому ніжинському огірку було встановлено 16 грудня 2005 року поруч із Ніжинським консервним заводом.