Головна сторінка » Новини » Україна і світ » Чистий четвер: історія і традиції цього дня

Чистий четвер: історія і традиції цього дня

Чистий четвер, свято

Сьогодні, 25 квітня православні відзначають Чистий четвер. Цього дня, під час богослужінь, згадують одну з найважливіших євангельських подій: Таємну вечерю, на якій Ісус Христос омив ноги своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові, покори і смиренності.

Згідно з Євангелієм, на Таємній вечері Ісус Христос встановив обряд євхаристії – Святого Причастя. Церква наказує усім вірянам, які мають можливість, обов'язково причаститися під час богослужіння у Великий четвер.

Чистий четвер, свято

З Чистого четверга і до неділі у всіх православних храмах церковні служби присвячуються спогадам про земні страждання Спасителя.

Традиційно цього дня випікають паски. Паска – це не просто ритуальний хліб, вона символізує тіло Христове і до її виготовлення треба ставитись з особливим натхненням та трепетом. Перед тим, як випікати паски, необхідно помолитись, аби очистити думи та помисли.

Чистий четвер, свято

Ввечері у храмах служиться так звана Утреня Великої П’ятниці, оскільки за стародавньою традицією наступний день починається з вечора напередодні.

Отже, ввечері Чистого Четверга віруючі беруть освячені на Стрітення великі воскові свічки та приходять до храму, де вслухаються в 12 читань з Євангелія, які оповідають про бесіду Христа з учнями у Гефсиманському Саду, Його молитву про Чашу, поцілунок Іуди та арешт, судилище у Пілата, Голгофські тортури Господа, Його спокутну Смерть на Хресті та покладання Пречистого Тіла, загорнутого у Плащаницю, в Гробову Печеру.

За звичаєм, віруючі намагаються підтримувати полум’я на свічках, а після закінчення Богослужіння обережно несуть цей вогонь додому. А там малюють над входом маленький хрестик, цим самим доручаючи Господу захист своїх домівок від нечистої сили, спокус та інших негараздів. 

За матеріалами: ridna.ua і orthodoxy.org.ua

Теги: Чистий четвер, свято

Додати в: