Головна сторінка » Новини » Україна і світ » Сьогодні вшановують пам'ять про усікновення голови св. Іоанна Христителя

Сьогодні вшановують пам'ять про усікновення голови св. Іоанна Христителя

Усікновення, Іоанн Хреститель

Пам’ять про усікновення чесної голови святого Іоанна Христителя вшановують 11 вересня православні та греко-католики.

Історія

Іоанн Хреститель народився в сім'ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у похилому віці й вже не сподівалися на потомство. Він був посланий Богом, щоб приготувати вибраний народ до визнання Ісуса Христа Месією. «Він буде великим в очах Господніх» (Лк. 1, 15), — каже ангел до батька св. Івана Захарії, сповіщаючи йому новину про те, що невдовзі у нього народиться син.

Іоанн Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад богопосвяченого життя. Він закликав людей до покаяння.

Про мученицьку смерть Іоанна Предтечі детально розповідається в Євангелії від Марка (6, 14-30). Іоанн Хреститель осуджував царя Ірода за те, що той жив із дружиною свого рідного брата – Іродіадою. Відтак жінка захотіла помститися Іоннові і таким чином приховати свій ганебний вчинок. Одного разу, коли Ірод святкував свій день народження, для нього танцювала танець донька Іродіади – Соломея. Цей танець дуже сподобався Іродові і він пообіцяв дівчині, що виконає будь-яке її бажання. Дівчина, за намовою матері, попросила відсікти Іванові Хрестителю голову. Ірод не відмовив, і голова Іоанна була відтята.

Традиції 

У цей день не можна різати нічого, що зовні нагадує голову, навіть хліб треба ламати руками, а не різати ножем. В цей день віряни дотримуються строгого посту. Дуже цікаво, що це один-єдиний день протягом року, коли варити та їсти борщ-великий гріх.

У народі кажуть: «Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров». Під час свята не можна їсти круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма нагадує відрубану голову Предтечі), а також червоні помідори, кавуни, бо вони нагадують кров святого. Відтак не можна їсти й будь-що на блюді — на ньому лежала голова Івана Предтечі. Картоплю варили в «мундирах», гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли.

Сьогодні в руки не беруть нічого гострого і роботу пов'язану з гострими предметами полишають на завтра.

Цього дня кожен намагався побувати в церкві, а ті, хто мучився головними болями, просили зцілення. Також цього дня збирали коріння цілющих трав, якими лікували головні болі, безсоння та психічні розлади у людей.

Теги: Усікновення, Іоанн Хреститель

Додати в:
загрузка...